Skip to content

Za sretan i bezbrižan Uskrs – savjeti o sigurnom rukovanju hranom

Kako se Uskrs približava, pripreme za blagdansku trpezu već su u punom tijeku – od kupovine namirnica do pripreme omiljenih jela. Kako bismo ove blagdane proveli što sigurnije i bezbrižnije, donosimo vam korisne savjete za pravilno rukovanje hranom.

Pisanice – simbol Uskrsa i ukusan blagdanski zalogaj

Uskrsna jaja neizostavan su dio tradicije i simbol Uskrsa. Najčešće su kuhana ili ispuhana te obojana prirodnim ili umjetnim bojama. Kako bismo ih mogli bezbrižno konzumirati, važno je koristiti jaja iz pouzdanih izvora poput trgovačkih centara, trgovaca na tržnicama ili iz vlastitog uzgoja. Uz navedeno, potrebno je pridržavati se određenih smjernica za njihovu pripremu, ukrašavanje i pohranu.

  • Kuhanje jaja

Prije ukrašavanja, uobičajena praksa je prvo skuhati jaja. Važno je napomenuti da kuhana jaja podložnija kvarenju u odnosu na svježa, pa ih ne treba prerano skuhati.

Prilikom kuhanja, jaja je najbolje složiti u posudu na jednu razinu i prekriti ih vodom, a zatim ih kuhati dok žumanjak i bjelanjak ne postanu potpuno čvrsti – otprilike 10 minuta nakon što voda proključa. Iako dulje kuhanje neće učiniti jaja štetnima, može doći do pojave zelene linije između žumanjka i bjelanjka. Ova pojava je posve normalna i bezopasna. Nastaje kao rezultat reakcije sumpora iz bjelanjka i željeza iz žumanjka, pri čemu se stvara željezo(II) sulfid – spoj koji ne utječe na sigurnost konzumacije.

  • Bojanje i pohrana kuhanih jaja

Jaja je najbolje bojati dok su još topla, odmah nakon kuhanja. Ako se bojanje planira za kasnije, preporučuje se hlađenje kuhanih jaja pod mlazom hladne vode, a zatim pohrana u hladnjak do trenutka ukrašavanja.

Za bojanje se mogu koristiti prirodne ili umjetne boje. Kod kupovine umjetnih boja važno je provjeriti jesu li namijenjene za prehranu, odnosno jasno označene kao prehrambene boje. Bojanje jaja na prirodan način uključuje uporabu listova špinata ili ljuske crvenog luka.

Tvrdo kuhana jaja, obojena i neobojena, mogu se oko tjedan dana čuvati u hladnjaku, pod uvjetom da im ljuska nije oštećena. Tvrdo kuhana jaja s oštećenom ljuskom ili bez ljuske u hladnjaku se mogu čuvati jedan do dva dana, te su u tom razdoblju sigurna za konzumaciju, pod uvjetom da nije došlo do razvoja neugodnih mirisa ili boje koja ne potječe od boje za ukrašavanje.

  • Ispuhivanje jaja

Osim kuhanih, vrlo su popularna i ukrašena ispuhana jaja. Za ispuhivanje je važno koristiti svježa, čista jaja bez pukotina na ljusci. Prije ispuhivanja preporučuje se oprati ih mlakom vodom uz dodatak male količine deterdženta za posuđe. Za ispuhivanje se trebaju koristi slamčice ili sličan pribor kako bi se izbjegao doticaj  s ustima, i posljedično, smanjio rizik od zaraze bakterijama roda Salmonella, koja se može nalaziti i na ljusci i u unutrašnjosti jajeta. S obzirom na to da su djeca osjetljivija na infekcije bakterijama roda Salmonella, ne preporučuje se da sudjeluju u ispuhivanju jaja.

Nakon ispuhivanja jaja, a prije ukrašavanja, treba ih temeljito isprati  iznutra i izvana mlakom vodom kako bi se uklonili svi ostaci sirove mase. Po završetku ukrašavanja, potrebno je temeljito oprati ruke toplom vodom i sapunom.

Sigurnost ostalih uskrsnih delicija

Osim tvrdo kuhanih jaja, uskrsni blagdanski stol tradicionalno krase i razne mesne delicije poput kuhane šunke i pečene janjetine, zatim salate i raznoliki kolači.

Prilikom pripreme hrane, važno je pridržavati se osnovnih higijenskih pravila – temeljito oprati ruke, očistiti sav pribor i radne površine, kao i izbjegavati križnu kontaminaciju između sirovih i termički obrađenih namirnica. Posebnu pažnju treba posvetiti pravilnoj pohrani hrane, osobito tijekom toplijih proljetnih dana kada su uvjeti pogodni za razmnožavanje štetnih mikroorganizama.

Primjerice, kuhanu šunku preporučuje se čuvati zatvorenu u originalnom omotu ili hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku, pri temperaturi nižoj od 4 °C, budući da je podložna kontaminaciji bakterijama uzročnicima kvarenja hrane, poput bakterija rodova Listeria i Salmonella.

Nadalje, prilikom pripreme pečene janjetine ili drugog pečenog mesa, važno je meso temeljito termički obraditi – unutarnja temperatura mesa treba dosegnuti najmanje 75 °C, kako bi se uništili štetni mikroorganizmi.

Svu termički obrađenu hranu, uključujući kuhana jaja, šunku, pečeno meso, kolače s kremama i druge blagdanske specijalitete, treba pohraniti u hladnjak unutar dva sata nakon pripreme. Time se učinkovito smanjuje rizik od razvoja mikroorganizama odgovornih za kvarenje hrane.

Osim očuvanja sigurnosti hrane, važno je brinuti se i o održivosti te težiti smanjenju nastanka otpada od hrane. Kako bismo izbjegli bacanje hrane, važno je planirati blagdansku kupnju unaprijed kako bismo kupili samo ono što nam zaista treba. Tijekom obroka, poželjno je posluživati manje porcije, a nakon obroka ostatke hrane pohraniti u hermetički zatvorene posude u hladnjak te ih pojesti unutar nekoliko dana.

Sretan Uskrs želi Vam Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu!

Izvor naslovne fotografije: Freepik

Korištenjem stranice www.hapih.hr pristajete na uporabu kolačića (eng. cookies). Blokiranjem kolačića i dalje možete pregledavati stranicu, ali neke njezine funkcionalnosti Vam neće biti dostupne. Pravila privatnosti →