Gotovo 400 000 tona hrane godišnje završi u smeću. Iako mislite kako se to možda vas ne tiče, razmislite… Bacanjem hrane ne trošite samo vaš novac, već trošite i prirodne resurse. Tako naprimjer za proizvodnju samo jednog kilograma kruha, u procesu „od polja do stola“, potrebno je čak 1608 litara vode!
Osim toga, hrana koja završi na odlagalištu kao otpad, tijekom razgradnje proizvodi štetne tvari koje negativno utječu na okoliš i doprinose klimatskim promjenama.
Stoga, slijedite ove praktične savjete koji će vam pomoći kako bi smanjili bacanje hrane, uštedili novac i zaštitili okoliš:
- Izbjegavajte impulsnu kupnju!
Planirajte kupnju i napravite popis prije odlaska u trgovinu. Ne kupujte kada ste gladni jer ćete u tom slučaju kupiti više nego što vam je potrebno. Kupujte voće i povrće koje nije unaprijed pakirano tako da možete kupiti upravo onoliko koliko trebate.
- Provjerite rok trajanja!
Ako određene namirnice s kratkim rokom trajanja ne namjeravate pojesti odmah, radije potražite one s dužim rokom trajanja ili ih jednostavno kupite kada vam budu potrebne. Posebno vodite računa o značenju datuma na proizvodima. „Upotrijebiti do” – označava da je hrana (npr. meso ili riba) sigurna za konzumaciju do navedenog datuma, dok „najbolje upotrijebiti do” označava datum do kojeg proizvod zadržava očekivanu kvalitetu. Prehrambeni proizvodi u pravilu su sigurni za konzumaciju još neko vrijeme i nakon datuma navedenog na oznaci „najbolje upotrijebiti do”, ukoliko je hrana pravilno čuvana.
- Pravilno skladištite!
Čuvajte hranu u skladu s uputama navedenima na pakiranju. Novokupljene namirnice rasporedite u stražnji dio hladnjaka ili polica, a proizvode koji su tamo već neko vrijeme prebacite sprijeda.
- Budite kreativni prilikom pripreme obroka i upotrijebite ostatke!
Ostatci obroka često se zaborave u hladnjaku i bace kada se pokvare. Spremanje ostataka u prozirne posude pomaže vam da ne zaboravite na tu hranu. Budite kreativni prilikom kuhanja i iskoristite ostatke obroka za pripremu nekih novih jela. Od omekšalog voća možete napraviti kompote ili pite, a manje svježe povrće možete upotrijebiti za pripremu juhe.
- Zamrznite!
Ako vam je dovoljna manja količina kruha, ostatak zamrznite te potrebnu količinu izvadite nekoliko sati prije obroka. Isto tako, zamrznite višak kuhane hrane i tako si osigurajte gotov obrok za dane kada ste preumorni za kuhanje.