Kuhana, ispuhana, obojena umjetnim bojama ili pak ukrašena na tradicionalan način – jaja su neizostavan simbol Uskrsa. Kako biste izbjegli pojavu bolesti porijeklom iz hrane, važno je znati kako pravilno postupati prilikom pripreme, ukrašavanja i konzumacije jaja.
Kako prepoznati je li jaje svježe?
Svježina jaja se može provjeriti ako se jaje stavi u čašu hladne vode. Svježe jaje ostane na dnu dok starije jaje pluta na površini, što je posljedica zračnog džepa u jajetu koji je veći što je jaje starije.
Kako kuhati jaja?
Što zbog jednostavnosti, što zbog sigurnosti, većina se ljudi radije odlučuje ukrašavati prethodno kuhana jaja. Preporučuje se jaja skuhati neposredno prije bojanja. Prilikom pripreme tvrdo kuhanih jaja, ona bi u posudi trebala biti posložena u jedan red i prekrivena vodom najmanje 2-3 cm preko ruba jaja. Za savršeno tvrdo kuhana jaja, preporuča se zagrijati posudu s jajima do vrenja, a zatim kuhati još 12 minuta.
Kako pravilno bojati jaja?
Jaja se mogu bojati prirodnim ili umjetnim bojama. Prilikom kupovine umjetnih boja za jaja, pripazite da su označene kao prehrambene boje. Osim toga, ne zaboravite kako jaja možete obojati i na sasvim prirodan način – koristeći ljusku luka.
Kako ispuhivati jaja?
Ukoliko više volite ukrašavati ispuhana jaja, treba pripaziti da su ona svježa, čista i bez pukotina na ljusci. Jaja je najbolje očistiti mlakom vodom u koju je dodana mala količina deterdženta za čišćenje posuđa. Sirova jaja potencijalan su izvor salmonela koje u organizam mogu biti unesene doticajem usta s ljuskom prilikom ispuhivanja jaja, budući da se bakterije mogu naći i na ljusci, čak češće nego unutar samog jajeta. Kako biste spriječili potencijalnu zarazu, sav pribor i sve površine korištene prilikom ispuhivanja trebaju biti dobro očišćeni nakon upotrebe. Ispuhana jaja prije ukrašavanja trebaju biti također dobro oprana mlakom vodom, iznutra i izvana, kako bi se uklonili svi ostaci sirovog jajeta, te ostavljena da se potpuno osuše na način da se ne kontaminira pult ili posuđe koje se koristi. Kada ste završili s ukrašavanjem ispuhanih jaja, ruke i sav korišteni pribor treba temeljito oprati toplom vodom i sapunom.
Koliko se jaja kad se termički obrade i bojanja mogu dugo stajati?
Poželjno je da jaja koja se farbaju budu svježa. Svježa jaja koja se termički obrade (tvrdo kuhana jaja) moraju se pohraniti na temperaturu hladnjaka i konzumirati u roku do sedam dana, ali pod uvjetom da se izvade iz hladnjaka neposredno prije konzumacije. U hladnjaku se trebaju čuvati u ljusci, a ukoliko je ljuska oštećena ili napukla, trebala bi se konzumirati što prije, odnosno u roku od dva do tri dana. Tvrdo kuhano jaje koje se čuva u hladnjaku potrebno je očistiti od ljuske neposredno prije konzumacije. Jaja već očišćena od ljuske, makar su tvrdo kuhana, potrebno je konzumirati u roku od jednog dana, a i tijekom tog vremena ih treba čuvati u hladnjaku. Tvrdo kuhana, obojena jaja koja su stavljena u gnijezdo s pravom travom ili stavljena negdje van u travu moraju biti pronađena u roku od najviše 2 sata i obavezno je potrebno oprati ljusku prije nego što se ogule i konzumiraju.