Afrička svinjska kuga – EFSA: „Ograde nisu dovoljne“

Novo izvješće Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) ukazuje na to kako je za maksimalnu učinkovitost suzbijanja afričke svinjske kuge (ASK) uz korištenje ograda potrebna primjena i drugih mjera.

Rezultati najnovije analize skreću pozornost na potencijalnu ulogu insekata u širenju virusa uzročnika ASK-a, no naglašena je i potreba za daljnjim istraživanjem navedene pretpostavke.

Ključni nalazi EFSA-inog izvješća su:

  • Ograde i druge mjere

Postavljanje ograda,  u kombinaciji s usmrćivanjem, sigurnim zbrinjavanjem životinjskih lešina te postojeća cestovna infrastruktura mogu pomoći u kontroli ASK kod divljih svinja. Ipak, uspješnost navedenih mjera ovisi o njihovoj pravovremenoj implementaciji, prilagodljivosti promjenjivim epidemiološkim situacijama te redovitom ažuriranju. Prirodne granice poput velikih rijeka ili urbanih sredina također mogu ograničiti slobodno kretanje divljih svinja.

  • Rasprostranjenost divljih svinja

Iako je rasprostranjenost divljih svinja relevantan čimbenik u širenju virusa uzročnika ASK-a, analizom nije utvrđen jasan i dosljedan utjecaj njihove rasprostranjenosti na širenje virusa. Nadalje, utvrđeno je da drugi čimbenici poput staništa, klimatskih uvjeta te drugih potencijalnih prirodnih barijera također imaju ulogu u širenju virusa, no potrebno je više podataka za sveobuhvatno razumijevanje.

  • Imunokontracepcija

EFSA-ini stručnjaci razmatraju korištenje imunokontracepcije za smanjenje populacije divljih svinja. Također, otkrili su da je potrebno provesti više istraživanja u svrhu razvoja sigurnog i učinkovitog cjepiva za oralnu primjenu. Osim razvoja samog cjepiva, prilikom istraživanja potrebno je, između ostalog, uzeti u obzir i moguće dugoročne utjecaje na okoliš navedene mjere za suzbijanje ASK-a.

  • Insekti kao vektori prijenosa

U izvješću je istražena i uloga krpelja i insekata kao potencijalnih prijenosnika virusa. Premda je poznato da krpelji nisu odgovorni za širenje virusa u EU-u tijekom proteklog desetljeća, uloga komaraca u prijenosu virusa ostaje neizvjesna i zahtijeva daljnje istraživanje.

  • Domaće svinje

Stroge biosigurnosne mjere i određene prakse upravljanja ključne su za sprječavanje unosa virusa na farme te posljedično, zarazu domaćih svinja.

Navedene mjere i prakse uključuju sigurno skladištenje stajske stelje, uporabu mreža protiv insekata te izbjegavanje širenja gnojiva s obližnjih farmi, posebno s onih gdje je prisutna afrička svinjska kuga.

  • Kontinuirani napori

EFSA-ini stručnjaci nastavljaju s pregledom i identificiranjem čimbenika rizika širenja i zaštite protiv ASK-a u populaciji domaćih i divljih svinja. Stalni napori uključuju nadzor i izvještavanje u svrhu informiranja o načinima borbe protiv ASK diljem Europe.

Više informacija o čimbenicima rizika od ASK kao i mjerama za njezino suzbijanje možete pročitati u EFSA-inom izvještaju Risk and protective factors for ASF in domestic pigs and wild boar in the EU, and mitigation measures for managing the disease in wild boar | EFSA

Izvor naslovne fotografije: Freepik

Korištenjem stranice www.hapih.hr pristajete na uporabu kolačića (eng. cookies). Blokiranjem kolačića i dalje možete pregledavati stranicu, ali neke njezine funkcionalnosti Vam neće biti dostupne. Pravila privatnosti →

Skip to content