Dvije stotine sudionika iz Hrvatske, Španjolske, Portugala i Sjeverne Makedonije sudjelovalo je na 2. simpoziju o digitalnim tehnologijama u poljoprivredi (ISDTA) i 2. radionici o digitalnoj poljoprivredi u ruralnim područjima (DIGITAGRA 2024), organiziranim 2. i 3. listopada ove godine na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti u Osijeku (FAZOS).
U dvodnevnom programu simpozija planirano je šest predavanja, tri poster sekcije i tri panel rasprave. Prikupljanje, analiza i upravljanje podacima; Precizna proizvodnja usjeva; Sustavi i modeli u digitalnoj poljoprivredi za podršku u donošenju odluka; Digitalne tehnologije u poljoprivredi; Digitalna agroekonomija i marketing te Obrazovanje agronoma u digitalnoj poljoprivredi, teme su ovogodišnjeg simpozija.
Predsjednik znanstvenog odbora prof. dr. sc. Zdenko Lončarić istaknuo je kako će sudionici simpozija raspravljati o ključnim izazovima i prilikama koje pruža precizna poljoprivreda, posebice u kontekstu malih proizvođača. „U drugoj sekciji bit će fokus na modelima koji pomažu u upravljanju klimatskim promjenama i očuvanju plodnosti tla, dok će treća sekcija istraživati vezu između digitalne tehnologije i bioekonomije“, najavio je prof. dr. sc. Lončarić.
I dok su za ciljeve simpozija organizatori postavili razmjenu znanja i iskustva, ideja i rezultata kao i promicanje internacionalizacije i prijateljstva među istraživačima i stručnjacima povezanih digitalnim tehnologijama u poljoprivredi s fokusom na preciznu poljoprivredu, obrazovanje agronoma u digitalnoj poljoprivredi, prikupljanje podataka i svi ostali aspekti digitalnih tehnologija u poljoprivredi, cilj radionice bio je povezivanje i obuka malih poljoprivrednika za iskorištavanje potencijala digitalne poljoprivrede, digitalizacija poljoprivrede prikupljanjem podataka do proizvodnje i ruralnog razvoja te stjecanje vještina i obrazovanja u ovom segmentu. „Naši se poljoprivrednici suočavaju s brojnim izazovima, uključujući prilagodbu klimatskim promjenama i učestale tržišne poremećaje, stoga su prisiljeni rekonfigurirati proizvodne tehnologije. Upravo zbog ekstremnih vremenskih prilika kojima smo svjedoci, zelena digitalna tranzicija poljoprivrede više nije samo opcija, već nužnost“, rekao je ovom prigodom izv. prof. dr. sc. Krunoslav Karalić, v. d. ravnatelja Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) i naglasio kako će digitalna tehnologija omogućiti pristup i obradu podataka u stvarnom vremenu te biti ključan alat u promptnom donošenju ispravnih odluka u svrhu optimizacije proizvodnih procesa.