ID projekta: IP.1.1.03.0111.
Akronim projekta: AIDA
Vodeći partner: Alpha score d.o.o.
Partneri:
- HAMMER d.o.o. za inženjering i poslovne usluge
- Eko Jazo d.o.o.
- Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu
CILJ PROJEKTA:
Platforma će pružiti korisnicima mogućnost kreiranja prehrane prilagođene njihovim individualnim potrebama i ciljevima. Korisnici će dobivati personalizirane preporuke za prehranu, što će im omogućiti odabir hrane koja najbolje odgovara njihovim specifičnim zahtjevima i preferencijama.
Komponente platforme AIDA:
Repozitorij znanja o hrani i prehrani
Repozitorij znanja o hrani i prehrani daje korisnicima sveobuhvatne, relevantne i provjerene informacije o prehrani, prehrambenim proizvodima i receptima. Baza prehrambenih proizvoda sadrži detaljne informacije o namirnicama, uključujući njihov nutritivni sastav i na njemu temeljenu ocjenu, utjecaj na okoliš kroz emisiju CO2, informacije o posebnim oznakama proizvoda, sezonalnost te načine sigurnog skladištenja i uporabe. Baza recepata sadrži informacije o pripremi hrane te dopušta prilagodbu recepata prema specifičnim potrebama korisnika, primjerice posebnim dijetama, izbjegavanju alergena, prilagodbi recepta s obzirom na dostupnost namirnica ili preferencijama određene vrste kuhinje. Recepti su popraćeni informacijama o nutritivnoj vrijednosti zahvaljujući faktorima iskorištenja s obzirom na način pripreme. Baza prehrane sadrži informacije potrebne za postavljanje i postizanje ciljeva vezanih uz prehranu (preporuke za prehranu), smjernice za održive prehrambene navike, savjete za smanjenje otpada od hrane te ažurne informacije o povlačenju proizvoda s tržišta. Ključni elementi baze uključuju model za ocjenu kvalitete namirnica, temeljene na nutritivnom sastavu, te model za izračunavanje energetske vrijednosti recepata.
AI Virtualni nutricionist
Virtualni nutricionist je digitalni alat temeljen na umjetnoj inteligenciji koji korisnicima pruža personalizirane savjete o prehrani, temeljene na preferencijama, navikama, dijetalnim potrebama i zdravstvenim preporukama. Temeljen je na LLM metodama umjetne inteligencije koji emuliraju ekspertizu stvarnog nutricionista i savjetnika. Ima komunikacijske, stručne i analitičke vještine karakteristične za struku nutricionista, pri tome bivajući uvijek na raspolaganju korisniku uz znatno niže troškove. Primarnu funkciju sustava omogućuju i upotpunjuju njegove edukacijske vještine koje, dozvoljavaju korisniku da nadzire vlastiti dnevni unos kalorija, dohvaća recepte koji udovoljavaju njegovim zahtjevima, provjerava alternative za sastojke koji mu trenutno nisu dostupni i sl. Analizu namirnica, složenih proizvoda (kompozita) i obroka omogućuje povezanost sustava s Repozitorijem znanja o hrani i prehrani, a koristeći istu može svaku svoju preporuku, bilo kroz izbor namirnica, količinu ili sastojke, prilagoditi potrebama korisnika. Ključni principi kojima se sustav navodi pri udovoljavanju spomenutim korisnikovim zahtjevima su pružanje odgovora i preporuka na načelima zdrave prehrane, sigurnosti hrane, održivosti i osobnih preferencija te pružanje odgovora temeljenih na znanstvenim činjenicama i dokazanim principima u prehrani.
AIDA mobilna aplikacija
AIDA mobilna aplikacija pruža usluge AIDA virtualnog nutricionista putem mobitela, omogućujući korisnicima jednostavan pristup informacijama o hrani i personaliziranim savjetima o prehrani. Unosom osobnih podataka, zdravstvenih ograničenja i prehrambenih preferencija, korisnici dobivaju konkretne preporuke prilagođene njihovim potrebama. Osim što nudi personalizirano iskustvo, aplikacija ima važnu ulogu u prikupljanju povratnih informacija o ponašanju korisnika, pitanjima koja postavljaju te njihovom zadovoljstvu odgovorima. Te povratne informacije koriste se za kontinuiranu optimizaciju i unaprjeđenje LLM modela i drugih komponenti sustava. Inovacija aplikacije očituje se u sustavu praćenja korisničkog ponašanja koji ne bilježi samo aktivnosti korisnika, već kroz komunikaciju s LLM modelom aktivno postavlja dodatna pitanja vezana uz teme razgovora. Na taj način omogućuje dublje razumijevanje korisničkih potreba i identificira ključne točke za optimizaciju rada aplikacije, pružajući korisnicima još bolje iskustvo.
Platforma za povezivanje vanjskih sustava (LLMconnect)
LLM Connect omogućuje jednostavnu integraciju aplikacija i web stranica s AI modelima poput Virtualnog nutricionista. Jednom razvijena integracija ostaje funkcionalna čak i u slučaju nadogradnje modela, promjene njegovog komunikacijskog sučelja (API) ili prelaska na drugi model, čime se eliminira potreba za ponovnim razvojem. U svijetu jezičnih modela (LLM), novi modeli i unaprijeđene verzije pojavljuju se često, što otežava prilagodbu postojećih sustava. Klasičan pristup zahtijeva značajne izmjene koda prilikom svake promjene modela. LLM Connect djeluje kao međusloj između aplikacije i modela, omogućujući korisnicima da bez dodatnog ulaganja ili izmjena u aplikaciji brzo iskoriste sve prednosti novih modela. Ovakav pristup optimizira korisničko iskustvo, pružajući fleksibilnost i praćenje tehnoloških trendova. Proizvod također omogućuje dodavanje novih funkcionalnosti bez velikih troškova. U slučaju Virtualnog nutricionista, korisnici mogu lako implementirati rješenje u svoje sustave, osiguravajući brzu prilagodbu budućim tehnološkim unapređenjima uz minimalne troškove.
Implementacije usluge Prehrambenog savjetnika u web shopu
U web shop proizvođača organski zdravih proizvoda implementira se AI Virtualni nutricionist kako bi se ponudila usluga Prehrambenog savjetnika. Na taj način kupac dobiva personalizirano iskustvo u kupovini, novi izvor znanja, jednostavan kanal komunikacije, ali i razumijevanje koje mu pomaže u odabiru. Time se diže angažman kupca pri kupovini i osigurava bolje korisničko iskustvo te veća vjerojatnost kupovine na webu. Implementacijom usluge Prehrambenog savjetnika u web shopu proizvođača organskih zdravih proizvoda cilj je maksimalno iskoristiti potencijal Virtualnog nutricionista. Ova usluga se jednostavno integrira u postojeći web shop putem LLMconnect platforme, koja omogućava povezivanje aplikacija i AI modela. Krajnjem kupcu nudi se dodatna vrijednost kroz novi izvor informacija i preporuka o zdravoj prehrani, načinu ekološkog uzgoja, ali i utjecaju cijelog procesa proizvodnje hrane, prerade i konzumacije na zdravlje, okoliš i društvo. Osim toga, kupcima se daje i prijedlog za upotrebu proizvoda, njihovo kombiniranje kao i recepti za pojedina jela. Kupci dobivaju personalizirano iskustvo u kupovini koje im pomaže u razumijevanju i odabiru proizvoda. Također, usluga im omogućuje jednostavan kanal komunikacije s nutricionistom, što povećava njihovu angažiranost i zadovoljstvo. Ovaj pristup poboljšava korisničko iskustvo i povećava vjerojatnost online kupovine, jer pruža dublje i informiranije iskustvo nego tradicionalne informacije na webu.
VRIJEDNOST PROJEKTA:
Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.286.372,31 eura, a HAPIH ima na raspolaganju 122.366,87 eura.
RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA:
Provedba projekta traje od 1.11.2024. do 31.10.2026.
KONTAKTI:
Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu
Centar za sigurnost hrane
dr.sc. Dražen Knežević, dr. med. vet.
T: +385 31 227 600
E: rh.hipahobfsctd-4ed3b9@civezenk.nezard
Ured Ravnatelj
Sandra Zelić, mag. ing. agr.
T: +385 99 161 6170
E: rh.hipahobfsctd-f5065@cilez.ardnas
Projekt se financira iz „Integriranog teritorijalnog programa“ u financijskom razdoblju 2021. – 2027. u sklopu Poziva „Jačanje strateških partnerstva za inovacije u procesu industrijske tranzicije“

Sadržaj ove web stranice isključiva je odgovornost Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu i ni pod kojim se uvjetima ne može smatrati da odražava stav Europske unije i / ili Upravljačkog tijela.