NAZIV PROJEKTA: „AGROEKOTEH – Optimizacija gospodarenja tlom i prilagodba agroekosustava i agrotehničkih mjera klimatskim promjenama“ KK.05.1.1.02.0018
KORISNIK: Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu
PARTNER: Fakultet agrobiotehničkih znanosti
CILJ PROJEKTA:
Povećati prilagodljivost i smanjiti ranjivost hrvatske poljoprivrede vezano uz utjecaj klimatskih promjena na plodnost i kvalitetu tla kroz prijedlog agro-tehničkih mjera te jačanje kapaciteta za prilagodbu na području Istočno panonske i Središnje panonske podregije.
OPIS PROJEKTA:
Projektom se želi pozitivno utjecati na: a) minimaliziranje šteta u poljoprivredi uvjetovanih klimatskim promjenama; b) povećanje elastičnosti agroekosustava, tj. sposobnosti oporavka od negativnih učinaka klimatskih promjena; i c) iskorištavanje potencijalno pozitivnih utjecaja klimatskih promjena.
Elementi projekta su:
- Priprema i organizacija primijenjenog istraživanja
- Provedba primijenjenog istraživanja
- Jačanja kapaciteta članova stručnog tima za provedbu istraživanja
- Diseminacija projektnih rezultata te aktivnosti podizanja svijesti šire javnosti o utjecaju, ranjivosti i mogućnostima prilagodbe klimatskim promjenama
- Upravljanje projektom
- Promidžba i vidljivost
PRIMJENJENO ISTRAŽIVANJE:
OPĆI CILJ ISTRAŽIVANJA: ISTRAŽITI I RAZVITI ODGOVARAJUĆE AGRO-TEHNIČKE MJERE PRILAGODBE UTJECAJU KLIMATSKIH PROMJENA NA PLODNOST I KVALITETU TALA.
Specifični cilj 1: Praćenje stanja plodnosti tla i usporedbu agrokemijskih pokazatelja za period 2005-2020. i 2006.-2021.
Istraživanje koje uključuje praćenje stanja plodnosti tla i usporedbu agrokemijskih pokazatelja za vremenski period 2005-2020. provodi se s ciljem uočavanja negativnih posljedica izazvanih klimatskim promjenama. Istraživanje će se provesti na poljoprivrednim površinama koje su uzorkovana od strane Centra za tlo, gdje je uzorak tla označenom GPS lokacijom analiziran u agrokemijskom laboratoriju te je na osnovu rezultata izrađena gnojidbena preporuka. Uzorkovanje tla provedeno je kroz projekte kontrole
Specifični cilj 2.: Trajno praćenje fizikalnih i kemijskih procesa u tlu na postojećim monitoring postajama nakon ciklusa od 9 godina.
Praćenje fizikalnih i kemijskih procesa bit će obavljeno na pet definiranih postaja motrenja koje su uspostavljene 2013. godine kroz istraživanje provedeno u sklopu projekta CHAIN financiranog EU sredstvima, iz programa IPA prekogranična suradnja Hrvatska-Srbija. Sukladno metodologiji za trajno praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta na istim će lokacijama, na kojima su postavljene postaje trajnog praćenja, nakon 9 godina biti uspostavljen novi ciklus praćenja u svrhu uočavanje negativnih posljedica izazvanih klimatskim promjenama. Ovo ispitivanje će se provesti u 2022. godini.
Specifični cilj 3: Ispitivanja agronomske učinkovitosti agrotehničkih mjera prilagodbe i optimizacije organske i mineralne gnojidbe i navodnjavanja Provedbom vegetacijskih pokusa u kontroliranim i poljskim uvjetima.
Provedbom vegetacijskih pokusa u kontroliranim i poljskim uvjetima ispitat će se sljedeće:
- Utjecaj organske i mineralne gnojidbe (dušik i fosfor) te kalcizacije na raspoloživost hraniva;
- Utjecaj navodnjavanja na plodnost tla i raspoloživost hraniva;
- Utjecaj organske gnojidbe i kalcizacije na sadržaj organske tvari (humusa) u tlu.
Stabilnost i visina prinosa osnova su isplative poljoprivredne proizvodnje, a optimizacija gnojidbe pretpostavka je ekonomske i ekološke prihvatljivosti i održivosti poljoprivrede. S druge strane, klimatska nestabilnost i promjene u vidu povećanih prosječnih temperatura i sve češćih i izraženijih odstupanja, posebice u pogledu količine i dinamike oborina, značajno utječu na potrebne agrotehničke mjere. Pored neophodne otpornosti genotipova usjeva na nedostatak i/ili suvišak vode, potrebno je optimizirati raspoloživost hraniva tijekom vegetacije.
Specifični cilj 4: Istraživanje utjecaja agrotehničkih mjera na obogaćivanje tla organskom tvari (humusom).
Istraživanje će obuhvatiti sljedeće:
- Laboratorijske analize tla i organskih gnojiva za utvrđivanje plodnosti tla, potrebe kalcizacije i optimizaciju gnojidbe, te fertilizacijske vrijednosti organskih gnojiva za postavljanje vegetacijskih pokusa u kontroliranim uvjetima.
- Vegetacijski pokusi – provedba vegetacijskih pokusa u kontroliranim uvjetima u različitim vrstama stresa (nedostatak ili suvišak vode, nedostatak humusa, ekstremne pH vrijednosti, nedostatak i suvišak N, nedostatak P)
- Biološki test utjecaja stresa na učinkovitost gnojidbe, kalcizacije i/ili navodnjavanja i neutralizacije utjecaja stresa navedenim agrotehničkim mjerama različitog intenziteta.
REZULTATI PROJEKTA:
Na temelju provedenog istraživanja predložit će se mjere za optimizaciju gospodarenja tlom i prilagodbu agroekosustava i agrotehničkih mjera klimatskim promjenama u području:
- humizacije tala;
- optimizacije navodnjavanja i gospodarenja vodom;
- optimizacije gnojidbe dušikom;
- optimizacija gnojidbe fosforom;
- neutralizacije suvišne kiselosti tla
VRIJEDNOST PROJEKTA:
Ukupna vrijednost projekta iznosi 3.442.247,77 kn, a iznos bespovratnih sredstava koji sufinancira EU je 2.835.902,96 kn.
RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA:
Provedba projekta traje 40 mjeseci od 01. veljače 2020. do 31. svibnja 2023. godine.
KONTAKTI:
- doc. dr. sc. Krunoslav Dugalić, voditelj projekta
- doc. dr. sc. Ivana Rukavina, koordinator projekta
- dr. sc. Natko Klanac, financijaški menadžer
- mr. sc. Lidija Maurović Košćak, kontakt osoba
- e-mail: rh.hipahobfsctd@ajletanvar.deru
- telefon: +385 31 275 200
DOKUMENTI:
Projekt je sufinancirala europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj
Sadržaj ovog teksta isključiva je odgovornost Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.
Više informacija o EU fondovima na linkovima: