Dana 11. svibnja 2021. u Kutjevu otvoren je Laboratorij za senzorna ispitivanja vina Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, kojeg je svečano otvorila izaslanica ministrice poljoprivrede, ravnateljica Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište Ministarstva poljoprivrede, Sandra Zokić.
Uz izaslanicu ministrice poljoprivrede, na otvorenju su sudjelovali: zamjenik ravnateljice HAPIH-a prof. dr. sc. Krunoslav Karalić, Gradonačelnik Grada Kutjeva Josip Budimir, predsjednik Udruženja vinarstva HGK i predsjednik Udruge graševina Croatica Josip Pavić te predstavnici Udruge „Kutjevački vinari“ i Veleucilista u Požegi.
Nakon otvorenja laboratorija, sazvana je i prva stručna Komisija za organoleptičko ocjenjivanje vina i voćnih vina te su zainteresirani mediji mogli popratiti proces senzorske analize.
Kutjevo je u hrvatskim razmjerima zasigurno najpoznatije vinogradarsko-vinarsko područje, čije se ime veže uz tradiciju dugu gotovo 800 godina, visoku kvalitetu vina i našu najznačajniju vinsku sortu Graševinu.
Područje vinogorja Kutjevo s 464 proizvođača grožđa i vina, s više od 1300 hektara vinogradskih nasada te udjelom od 15% od ukupnih količina vina koja se stavljaju na tržište, pripada u skupinu najvažnijih vinogradarsko-vinarskih područja u Republici Hrvatskoj.
Na ovom relativno malom području smjestili su se neki od najpoznatijih i najutjecajnijih hrvatskih proizvođača vina kao što su Kutjevo D.D., Krauthaker d.o.o., Vinogradarstvo i vinarstvo „Enjingi“ , Perak d.o.o, Galić d.o.o. i mnogi drugi.
S obzirom na značaj ovoga područja unutar regije Slavonija i hrvatsko Podunavlje, otvaranjem laboratorija, odnosno regionalne ispostave, vinarima će se pružiti dodatna podrška u poslovnom procesu, s ciljem unapređenja cijelog vinogradarsko-vinarskog sektora i bolje povezanosti proizvođača i Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.
U ovoj ispostavi Regionalnog ureda proizvođači će moći predati zahtjeve i uzorke za stavljanje vina na tržište, gdje će se nakon zaprimanja izvršiti administrativna kontrola i distribucija uzoraka na fizikalno-kemijska i senzorna ispitivanja te će se moći preuzeti i finalna rješenja za stavljanje vina na tržište. Po ključu vinogradarskih površina i broja proizvođača, bit će angažirani i nadzornici, s primarnom zadaćom kontrola na terenu, a koji će biti angažirani i na poslovima potvrđivanja sukladnosti proizvoda prema specifikacijama za zaštićene oznake izvornosti i zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla, prikupljanja uzoraka grožđa za proizvodnju autentičnih vina, arhiviranje uzoraka te provedbu nadzora berbi grožđa za proizvodnju predikatnih vina.