Skip to content

Održan EAAP webinar “Primjena genomskih alata u uzgojnim programima lokalnih pasmina ovaca i koza: što i kako koristiti?”

Europska federacija za animalne znanosti (EAAP) organizira na mjesečnoj razini webinare s ciljem informiranja svojih članova, ali i drugih stručnjaka o novim dostignućima iz pojedinih područja animalne proizvodnje. Webinari su organizirani svakog drugog utorka u mjesecu, a ovog je utorka tema bila vezana uz primjenu genomskih alata u uzgojnim programima lokalnih pasmina ovaca i koza, gdje su predstavljeni i rezultati primjene genomskih podataka u uzgoju hrvatskih izvornih pasmina istarske i paške ovce kao i u očuvanju istarske koze.

Prezentaciju o primjeni genomskih alata kod hrvatskih izvornih pasmina obuhvaćenih uzgojno selekcijskim radom održala je dr. sc. Marija Špehar, voditeljica Odjela za genetsko vrednovanje HAPIH-ovog Centar za stočarstvo. Naglasila je da se s ovim aktivnostima započelo 2018. godine kada je genotipizirano prvih 200 životinja, a do danas više od 4.000. Genomski se podaci koriste za očuvanje genetske raznolikosti istarske i paške ovce, ali i u selekcijske svrhe kroz genomsko vrednovanje na čijoj se implementaciji u praksu intenzivno radi. Kod istarske koze radi se na razvoju optimalne sheme sparivanja i izmjene jarčeva između stada.

Osim Hrvatske, svoje rezultate su predstavili stručnjaci iz Francuske, Španjolske, Grčke, Cipra i Maroka. U prezentacijama je prikazana dinamika provedbe genomske selekcije, pristupi koji se mogu primijeniti u implementaciji genomike u uzgojne programe mliječnih ovaca (i koza) ovisno o veličini i strukturi populacije, suradnji s uzgajivačima kao i mogućnostima povezivanja na međunarodnoj razini. Pokazalo se da genomska selekcija nije relevantna samo za visoko produktivne/komercijalne pasmine (npr. Lacaune pasmina) već da je također izvediva i korisna za sve izvorne (lokalne) pasmine. Ravnoteža između dobiti od smanjenja generacijskog intervala i povećanja točnosti genomskog vrednovanja, aspekti parenja u srodstvu, mogućnosti uključivanja novih svojstava u selekciju ključni su elementi u procesu prema implementaciji genomike u programe uzgoja lokalnih mliječnih pasmina ovaca i koza, a sve se više govori i o primjeni umjetne inteligencije.

Sudionici su se složili da ne postoji jedinstveni recept koji treba slijediti, već se testiraju različite metodologije, uspoređuju i donose odluke prema potrebama pojedinih populacija. Webinar je zaključen porukom o potrebi povezivanja na međunarodnoj razini kroz organiziranje online radionica koje će detaljno obraditi aspekte koji su otkriveni tijekom webinara, a o daljnjim mogućnostima suradnje će se također raspravljati tijekom održavanja Regionalne mediteranske EAAP konferencije koja će se održati u svibnju 2026. godine u Sassariju.

Naslovna fotografija: Freepik

Korištenjem stranice www.hapih.hr pristajete na uporabu kolačića (eng. cookies). Blokiranjem kolačića i dalje možete pregledavati stranicu, ali neke njezine funkcionalnosti Vam neće biti dostupne. Pravila privatnosti →