Hrvatskoj agenciji za poljoprivredu i hranu (HAPIH) obnovljen je Certifikat kvalitete ICAR-a za naredno petogodišnje razdoblje.
HAPIH je punopravni član Međunarodne organizacije za kontrolu proizvodnosti domaćih životinja – ICAR (International Committee for Animal Recording), koja je globalni pružatelj neovisnih smjernica, standarda i certifikata za identifikaciju, bilježenje i genetsku procjenu domaćih životinja. ICAR u svom članstvu ima oko 130 organizacija (87 punopravnih članova) iz 60-tak zemalja iz cijelog svijeta, koje pomažu u stvaranju standarda kontrole kvalitete. Time pridonose stvaranju održivog lanca proizvodnje hrane, a pritom ne zanemarujući integritet i dobrobit životinja.
ICAR-ov Certifikat kvalitete predstavlja dokaz kvalitete usluga koje organizacije članice pružaju svojim korisnicima. Certifikat kvalitete je jedinstvena oznaka kojom se definira kvaliteta usluge i proizvoda, te je ujedno marketinški alat organizacije koja tako dokazuje svoju usklađenost s međunarodno priznatim standardima. Kako je na certifikatu istaknuto razdoblje odobrenja, tako se korisnicima daje sigurnost da pružatelj usluge ispunjava ICAR-ove kriterije i osigurava se veće povjerenje u kvalitetu pružene usluge. Popis certificiranih organizacija, među kojima je i HAPIH, dostupan je na web stranici ICAR-a.
Postupak certifikacije svakih pet godina provode ICAR-ovi stručnjaci, a uključuje provjeru postupanja kako na razini uredskih tako i terenskih poslova. Unutar tog razdoblja nakon 2,5 godine provodi se konzultativna provjera. Slijedom definiranog hodograma HAPIH je početkom 2024. godine zatražio produljenje certifikata za naredno petogodišnje razdoblje i to za aktivnosti primarno iz područja rada Centra za stočarstvo (označavanje i registracija krava, ovaca i koza; kontrola mliječnosti krava, ovaca i koza; ocjena vanjštine krava; obrada podataka; vođenje matičnih knjiga; kontrola proizvodnosti ostalih osobina krava, ovaca i koza; genetska procjena goveda, ovaca i koza), ali i Centra za kontrolu kvalitete stočarskih proizvoda (laboratorijska analiza mlijeka). Putem ICAR-ovog on-line upitnika dostavljeni su detaljni opisi postupaka i procedura HAPIH-a u navedenim aktivnostima. Na inicijalnom on-line sastanku održanom sredinom mjeseca ožujka pružene su detaljne informacije o predstojećem nadzoru, predstavljeni sudionici nadzora te definiran program posjete.
Redoviti nadzor ICAR-ovih stručnjaka proveden je od 14. do 17. svibnja 2024. godine, a članovi ICAR-ovog tima bili su Joanna Kwaśniewska (Poljska) i Xavier Bourrigan (Francuska). Program posjete uključivao je detaljnu prezentaciju svake od certificiranih aktivnosti te posjet farmama.
Iz HAPIH-a prezentacije su održali: izv.prof.dr.sc. Krunoslav Karalić, v.d. ravnatelja – Aktivnosti HAPIH-a; dr.sc. Zdenko Ivkić, voditelj Centra za stočarstvo – Kontrola mliječnosti i drugih proizvodnih svojstava krava; dr.sc. Marija Špehar – Kontrola mliječnosti i drugih proizvodnih svojstava ovaca i koza, Genetsko vrednovanje mliječnih goveda, ovaca i koza; Katarina Pandžić, mag.ing.agr. – Obrada podataka, Vođenje matičnih knjiga i Ocjena vanjštine krava; Ivica Vranić mag.ing.agr., voditelj Centra za kontrolu kvalitete stočarskih proizvoda, i Danijela Stručić dipl.ing.agr. – Laboratorijska analiza mlijeka. Iz Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva prezentaciju Označavanje i registracija goveda, ovaca i koza održala je Željka Fatović, dipl.ing.agr.
Delegacija ICAR-a posjetila je sjedište HAPIH-a u Osijeku, laboratorije Centra za kontrolu kvalitete stočarskih proizvoda u Križevcima te čak šest mliječnih farmi krava, koza i ovaca (OPG Čerba – kontrola mliječnosti krava Waikato MK V uređajem, OPG Prodanović – kontrola mliječnosti krava vagom i kantom, Belje Mitrovac – kontrola mliječnosti krava u elektronskom izmuzištu i ocjena vanjštine holstein krava, OPG Horvatić – kontrola mliječnosti krava robotom za mužnju i ocjena vanjštine simentalskih krava, OPG Petermanec – kontrola mliječnosti koza Waikato MK V uređajem i OPG Crljenko – kontrola mliječnosti ovaca menzurom).
ICAR-ovim stručnjacima detaljno su predstavljeni postupci HAPIH-a u certificiranim područjima, kako na administrativnoj i stručnoj razini tako i na samim farmama uz prikaz praktičnih primjera postupanja na terenu. ICAR-ova delegacije je također tijekom posjete razgovarala s predsjednicima uzgojnih udruženja (SUHUH – Savez udruga hrvatskih uzgajivača holstein goveda, HUSIM – Središnji savez hrvatskih uzgajivača simentalskog goveda i HSUOK – Hrvatski savez uzgajivača ovaca i koza) s kojima HAPIH surađuje u provedbi predmetnih aktivnosti, kako bi se upoznali s radom njihovih organizacija i odnosom s HAPIH-om.
Nakon sastavljanja završnog izvješća ICAR-ovih stručnjaka, u koji je uključeno i nekoliko preporuka za unapređenje sustava, ICAR je donio odluku kojom se HAPIH-u obnavlja Certifikat kvalitete za naredno petogodišnje razdoblje, dakle do lipnja 2029. godine. Najvažnija prednost dobivanja ICAR-ovog Certifikata kvalitete je potvrđivanje visoke kvalitete i sigurnosti usluga koje HAPIH pruža svojim korisnicima, dok je neizravna korist vezana uz očuvanje povjerenja korisnika u rezultate navedenih aktivnosti te primjenu tih rezultata u uzgoju goveda, ovaca i koza.