Početkom srpnja započele su terenske aktivnosti na provedbi treće godine monitoringa poljoprivrednog zemljišta RH i to na području PANONSKA REGIJA – zapadna podregija (P-3) i JADRANSKA REGIJA – sjeverna podregija (J-1).
Zapadna panonska podregija P-3 obuhvaća područje zapadne Slavonije, dio Bilogore, Moslavinu, Prigorje, đurđevačko-koprivničku Podravinu, Turopolje i zagrebačko područje. To je najnaseljenije područje Hrvatske, s velikim gospodarskim potencijalom u poljoprivredi, šumarstvu i industriji.
Sjeverna jadranska podregija J-1 obuhvaća cijelu Istru, a zatim se proteže uskim pojasom do Starigrada kod Zadra, obuhvaćajući otočne dijelove Primorsko-goranske i Ličko-senjske županije. Istra se po svojim prirodnim posebnostima, dijeli na Bijelu, Sivu i Crvenu Istru. U Bijeloj Istri prevladava šumarstvo, dok u Sivoj i Crvenoj prema zastupljenosti u prostoru prevladavaju poljoprivredne površine.

U trogodišnjem ciklusu biti će uspostavljeno 90 trajnih postaja na području cijele RH, nakon čega slijedi praćenje stanja.
Podsjetimo, uspostava sustava trajnog motrenja tala u Republici Hrvatskoj preporučena je još 1993. godine u „Programu zaštite tala Hrvatske“. S ciljem realizacije složenih poslova zaštite poljoprivrednog zemljišta Uredbom Vlade Republike Hrvatske 2001. godine osnovan je Zavod za tlo koji danas djeluje kao Centar za tlo i jedna je od sastavnica HAPIH-a te predstavlja nacionalno ovlašteno tijelo za provođenje poslova iz područja zaštite poljoprivrednog zemljišta.

Zaštita poljoprivrednog zemljišta postala je dio zakonske legislative, a 2021. godine su u sklopu NPOO-a osigurana financijska sredstva u iznosu od 1.725.396,509 eura za provedbu investicije C1.5.R2 I2. – Trajno praćenje stanja (monitoring) poljoprivrednog zemljišta.
Nositelj investicije je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, a za provedbu je nadležan HAPIH-ov Centar za tlo.
Cilj ove aktivnosti je osiguranje kontinuirane dostupnosti podataka o tlu neophodnih za ocjenu stanja tla i provedbu politike održivog gospodarenja i zaštite tla.
Rezultati dobiveni provedbom Programa omogućiti će identifikaciju kriznih područja i predviđanje pojava negativnih procesa u tlu, kao i utvrđivanje oštećenja i onečišćenja te njihovo sprečavanje ili ublažavanje.
