34. Sabatina: Mali Lošinj središte okupljanja vinogradara i vinara

Mali Lošinj bio je domaćin Sabatine 2024., koja je započela tradicionalnom sadnjom spomen-loze. Ovaj, 34. međunarodni susret vinogradara i vinara održan je od 14. do 17. studenoga u organizaciji Zadružnog saveza Dalmacije i Hrvatske udruge vinarskih gradova. Na svečanom otvaranju prisutnima se, između ostalih, obratio izaslanik predsjednika Vlade RH, državni tajnik Tugomir Majdak, koji je istaknuo kako će novi natječaji iz Vinske omotnice biti otvoreni u prosincu ove godine. Najavio je da će potpore biti usmjerene na ulaganja u sektor vina, restrukturiranje i konverziju vinograda te dodao kako je na Vijeću ministara zatražena aktivacija krizne pričuve za sektore vinogradarstva, sjemenarstva, voća, povrća i šećerne repe.

Jedan od suorganizatora skupa bila je Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH), koja je održala posebnu sekciju stručnih izlaganja. Moderator sekcije bio je izv. prof. dr. sc. Krunoslav Karalić, v. d. ravnatelja HAPIH-a, koji je u uvodu istaknuo iznimnu važnost ovakvih skupova jer okupljaju sve relevantne aktere – od proizvođača do stručnjaka i donositelja politika – stvarajući prostor za razmjenu iskustava i znanja. U svom izlaganju osvrnuo se na aktualno stanje u vinogradarsko-vinarskom sektoru, istaknuvši kako su posljednje dvije godine bile izrazito klimatski izazovne za proizvođače, s ekstremnim vremenskim uvjetima koji su značajno utjecali na prinose i kvalitetu grožđa. Naglasio je kako je upravo Sabatina adekvatan skup za vođenje rasprava o ovim problemima, donošenje zaključaka i osmišljavanje konkretnih rješenja koja će pomoći proizvođačima da se prilagode takvim uvjetima i anuliraju njihove negativne učinke. Pozvao je proizvođače da se aktivno uključe u stručne rasprave i radionice koje su im na raspolaganju, naglasivši kako je suradnja svih dionika ključna za održiv i konkurentan razvoj sektora.

Aktualno stanje vinogradarstva i vinarstva u RH i svijetu predstavio je dr. sc. Darko Cenbauer iz Centra za vinogradarstvo, vinarstvo i uljarstvo HAPIH-a. U svom izlaganju osvrnuo se na ključne izazove s kojima se sektor suočava, naglasivši potrebu za unaprjeđenjem sustavnog i strateškog pristupa kako bi se domaća proizvodnja uspješno prilagodila globalnim trendovima. Jelena Puh Miloš, također iz Centra za vinogradarstvo, vinarstvo i uljarstvo HAPIH-a, predstavila je kvalitativne i kvantitativne pokazatelje tržišta pjenušavih vina u RH, dok je Tomislav Raguž govorio o ulozi Zaštićene oznake izvornosti u unaprjeđenju kvalitete vina. U sklopu znanstveno – stručnog skupa o vinogradarstvu i vinarstvu, koji je organizirao Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, predavanje na temu Senzorika “Brett-a” i kemijski markeri u vinima sa ZOI održala je dr.sc. Ivana Alpeza, rukovoditeljica Odjela za senzorna ispitivanja Centra za vinogradarstvo, vinarstvo i uljarstvo HAPIH-a.

Trodnevni međunarodni susret obogaćen je brojnim predavanjima, izlaganjima, radionicama, stručnim skupovima, sajmom, izložbama i degustacijama. Poseban trenutak bila je svečanost uručenja priznanja laureatima i proglašenje najboljih vina i vinara.

Šampioni Sabatine 2024. su: Najbolje vino Sabatine i najbolje vino sorte pošip: Pošip Casa Boschi 2023., OPG-a Mamo iz Lumbarde, Korčula; Šampion bijelih suhih i polusuhih vina: GRK „BARTUL“ 2023., obrt ZURE, Lumbarda; Šampion crnih suhih i polusuhih vina: Carl Gustaf 2016., OPG Šime Škaulj, Vinarija Škaulj, Nadin; Šampion izgleda proizvoda: Linija rakija i likera, Marčeta obrt, Valbandon; te Šampion kvalitete jakih alkoholnih pića: PELINKOVAC, Vinoplod vinarija d.o.o., Šibenik.

Ovaj susret još jednom je pokazao snagu i potencijal vinogradarstva i vinarstva u Hrvatskoj, pružajući priliku proizvođačima za razmjenu znanja i iskustava te predstavljanje svojih proizvoda.

Više o ostalim nagrađenima možete pogledati na stranicama organizatora.

Izvor fotografije: Agroklub i HAPIH

Korištenjem stranice www.hapih.hr pristajete na uporabu kolačića (eng. cookies). Blokiranjem kolačića i dalje možete pregledavati stranicu, ali neke njezine funkcionalnosti Vam neće biti dostupne. Pravila privatnosti →

Skip to content